11 клас Генріх Белль.

Засудження жахів війни у творі Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»  Образ головного героя 
 Друга світова війна була найжахливішою в історії людства. За свідченням істориків, у ній взяли участь 72 держави, 62 млн. людей загинули. Згадаймо тих, хто у своїй творчості звернувся до теми ІІ світової війни?
Сьогодні ми спробуємо перегорнути сторінки літопису життя цілого покоління молодих людей Німеччини, поглянути на війну очима німецького солдата – героя оповідання Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...»



Прослухайте оповідання Генріха Белля:




Вправа «Незакінчене речення» письмово
·        Не було затемнення, бо…
·        Коли мерців залишили внизу, інших понесли до зали малювання. Цих інших назвали…
·        Юнак не міг підвестися на ліктях та опертися на праву ногу і вважав, що…
·        Героєві здавалося, що він не в гімназії, що перетворилася на шпиталь, а його принесли до …
·        У комірчині шкільного сторожа, де герой учнем пив молоко і палив цигарки, зараз були…
·        Колишній сторож гімназії Біргелер під час війни став…
·        Пожежник несподівано відняв казанка від губ героя, хоч той ще не напився досхочу, бо…
Історико – літературознавчий коментар


Ковзаючи поглядом по всіх картинах і скульптурах, герой залишається байдужим, тут все для нього "чуже". І лише потрапивши на операційний стіл, що знаходився в залі для малювання, він впізнає на дошці напис, зроблений його рукою: "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...". "Побачити своє письмо - гірше, ніж побачити себе самого в дзеркалі, - куди більше ймовірності. Ідентичність власного письма я вже ніяк не міг узяти під сумнів". І в цю ж мить він усвідомлює і свій стан - у нього немає обох рук і правої ноги. Ось чим закінчилась система виховання, яку встановили "вони" (фашисти) в гімназії Святого Хоми, християнській гімназії, один із постулатів якої, напевно, збігався з біблійною заповіддю: "Не вбий!". Школа, яка готувала до смерті, сама перетворилася на трупарню: в підвалах складали мертвих солдатів.
      Не випадково вчитель примушував писати на дошці саме давньогрецький двовірш Симоніда Кеоського про битву спартанських воїнів під Фермопілами. Вірш про цю битву - давня формула подвигу у справедливій війні. 
  Спартанці загинули всі до одного, захищаючи батьківщину: "Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там, що ти бачив: тут всі ми полягли, бо так звелів нам закон". Фашисти по-фарисейськи прагнули ототожнити себе зі спартанцями. Вбиваючи в голови молоді ідею про справедливі війни, готуючи їх до героїчної смерті, фашистські ідеологи насправді готували для Гітлера "гарматне м'ясо" - таке необхідне йому для звершення його антилюдських намірів. І у підсумку це привело до смерті мільйонів.
Робота зі словником:
 Фарисейство в сучасному розумінні є синонімом святенництва і лицемірства
 Святенництво – карикатура на святість, показна форма благочестя і побожності
 Лицемірство – нещирість, хитрість

Війна, про яку пише Белль, відкрила ще одну сторінку життя цілого покоління. Наслідки війни – руйнівні, жахливі, безнадійні.  Безіменний герой оповідання – жертва цієї війни. Хлопець ніколи не зможе дописати фразу до кінця, адже він позбавлений обох рук. Відтак ситуація повернення скаліченого солдата до рідної школи перетворюється на тяжке звинувачення гітлерівському тоталітаризму, який цю війну породив. Автор не розповідає про військові подвиги юного солдата, можливо,  йому так і не довелося взяти зброю до рук. Але війна не питає про їх наміри на майбутнє, вона їх просто знищує, не розбираючи націй, країн, континентів. Вона криваво й грізно вдерлася вдолі випускників радянських шкіл 1941 року. Як і герой оповідання Генріха Белля, вони стали її жертвами



Перевірте свої знання в Classrom.
Напишіть есе "Яким я бачу майбутнє героя.."

Немає коментарів:

Дописати коментар

5 клас Фольклор

 Дорогі пятикласники запрошую вас на дистанційний урок: ПРИСЛІВ’Я Народ скаже, як зав’яже. Українське прислів’я Японський хлопчик Японськи...